Obsługa

Wymiana oleju

Wybierając olej do naszego pojazdu, powinniśmy kierować się zaleceniami producenta oraz zwrócić uwagę na to, jaki wcześniej został użyty w naszym silniku. Nie należy mieszać ze sobą płynów o różnych właściwościach ani na własną rękę zamieniać np. oleju syntetycznego na mineralny. Jeśli mamy jakiekolwiek wątpliwości związane z jego wymianą, najlepiej udać się do dowolnego warsztatu i poprosić o pomoc fachowców, oni z pewnością będą wiedzieli, co będzie dla naszego pojazdu najlepsze. Pamiętać należy również o regularnej kontroli poziomu tej cieczy w zbiorniku – zaleca się wykonywanie tego przynajmniej raz w miesiącu.

Wymiana filtrów

Regularna wymiana filtrów samochodowych to obowiązek każdego właściciela pojazdu. Cena filtrów nie jest wysoka, a ich wymiana zazwyczaj nie stwarza większych problemów.

Filtry to podstawowe elementy eksploatacyjne samochodu. Chronią silnik, dbają o układ paliwowy i klimatyzację, wyłapując zanieczyszczenia, które mogłyby doprowadzić do zniszczenia podzespołów. Niestety, jak każda część zużywają się. Termin wymiany filtrów jest określany przez producenta i najczęściej wyznaczają go przejechane kilometry. Dużo zależy także od warunków, w jakich eksploatowany jest samochód.

W każdym aucie występują 4 podstawowe filtry. Są to:

  • filtr oleju,
  • filtr paliwa,
  • filtr powietrza,
  • filtr kabinowy.

Każdy z nich cechuje inny czas eksploatacji, po którego upływie zużyty filtr trzeba zastąpić nowym. To zadanie można powierzyć mechanikowi, który za niewielką opłatą wymieni filtr, np. podczas zmiany oleju. Można także zrobić to we własnym zakresie, zwłaszcza gdy chodzi o filtr powietrza czy kabinowy.